Radio 1 vastaa: Anna Simojoki: Sibeliusta kaamoksen keskellä
Julkaistu: la 5.12.2015
Kuunneltavissa toistaiseksi
147 kuuntelukertaa
"Tänään 2.12. tapahtui jo toisen kerran kummallinen juttu, kun radion iltahartautta ei kuulunut miltään kanavalta."
Näin kirjoittaa eräs kuuntelija ja jatkaa:
"Aamuhartaus kuului normaalisti eikä kanavanvalitsimeen oltu koskettu koko päivänä! Osaatteko sieltä lähetyspäästä kertoa, mikä voisi olla syynä moiseen ja/tai mistä vikaa voi lähteä selvittämään?"
Iltahartaus on tosiaan aina samalla paikalla lähes yhtä varmasti kuin uutiset tai Turun tuomiokirkon kellot. Joskus hyvin harvoin tulee kuitenkin poikkeuspäiviä. Kuluneen viikon tiistaina, keskiviikkona ja torstaina Radio 1 välitti Sibelius-viulukilpailun kolme finaalia suorina lähetyksinä. Siksi noina kolmena iltana iltahartaus siirtyi tavallista myöhemmäksi. Kuuluttajat kertoivat muutoksista pitkin päivää, mutta juuri iltahartauden aikaan soi musiikki.
Viikon aikana tulleet aamu- ja iltahartaudet löytyvät kaikki Areenasta, mikäli se yhtään lohduttaa.
Myös seuraavan palautteen lähettäjä on kummastunut, oikeastaan vähän harmissaankin:
"Kovasti K. Färm lukee aina palautekehuja, ja mitäpä pahaa siinä on. Mutta kai kritiikkiäkin tulee? Itse moittisin esimerkiksi sitä, että tulevien ohjelmien 'mainokset' vievät lähetysaikaa. YleRadio1 ei ole tässä pahin, mutta älkää ainakaan lisätkö mainosten aikaa, älkääkä antako niiden ylittää seuraavan ohjelman alkamisaikaa. Mieluiten toivoisin ne pois kokonaan, mutta ajan henkeä vastaan lie turha taistella."
Tulevista ohjelmista kertominen kuuluu jo perinteisestikin osaksi Radio 1:n kaltaista ohjelmaradiota eli kanavaa, jolla on viikon mittaan kymmeniä ja taas kymmeniä eri ohjelmia vaihtuvine aiheineen.
Tulevista ohjelmista kertominen on tarkoitettu palveluksi, sillä kukapa muuten tietäisi, mitä kaikkea viikon mittaan on luvassa? Kaikilla kuuntelijoilla ei ole käytössä nettiä, eivätkä lehtien ohjelmatiedot usein kerro ohjelmista kuin otsikot. Siksi kuuluttajat kertovat tulevista ohjelmista joko omin sanoin tai soittamalla valmiita ohjelmapuffeja eli ohjelmamainoksia.
Seuraava palaute tull ilmeisesti Pohjois-Suomesta:
"Hei kaamoksesta! Minusta tämä pimeä vuodenaika on aivan ihana! Enkä ole ainoa,joka näin kokee.. Toivoisin,että kaikki toimittajat huomioisivat eri vuodenaikojemme rikkauden eivätkä ylläpitäisi oletusarvoa,että kaikki haluavat koko ajan aurinkoa!!"
Itse käytän aamuisin kirkasvalolamppua ja odotan jo kovasti kevään valoa. Mutta tottahan se on, että myös pimeä tai hämärä on usein kaunista.
Lopuksi kerron vielä, että vaikka pitkin vuotta on jo muisteltu Jean Sibeliusta ja kuunneltu hänen musiikkiaan, vasta ensi tiistaina on säveltäjän varsinainen 150-vuotissyntymäpäivä. Luvassa on siis juhlaviikko. Kansallissäveltäjää muistetaan paitsi Radio 1:ssä, myös sisarkanavallamme eli digitaalisella klassisen musiikin kanavalla Yle Klassisessa. Juhlan kunniaksi Yle Klassisessa soi kokonaisen vuorokauden ajan pelkästään suomalainen musiikki. Tiistaihan on paitsi Sibeliuksen syntymäpäivä, myös suomalaisen musiikin päivä.
Kiitos kaikesta palautteesta! Hyvää viikonloppua ja rauhallista itsenäisyyspäivää!
Anna Simojoki
Radio 1 vastaa 5.12.2015

Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA: