Viime viikkoina Radio 1:ta on kiitelty etenkin monipuolisesta Itämaisesta heinäkuusta. Tässä eräs posti:
Kiitos Yle Radio Ykkösen koko tuotanto- ja toimittajapoppoolle tasapuolisesti sekä myös vierailijoille hienosta kuukauden valistavasta ja virkistävästä ja monipuolisesta kokonaisuudesta! Ainoa lisä, mitä olisi voinut toivoa olisi että, Shubh Surin ohjelmasarja Intialaisen musiikin historiasta olisi ollut mukava myös ladata aivan opiskelumielessä. Laittakaa joskus uusiona jos mahdollista, kiitos!
Ainakaan lähiaikoina tuota sarjaa ei olla uusimassa, mutta Intian musiikin historiaan voi sukeltaa vielä kolmen jakson verran Yle Areenassa. Sarjan ensimmäinen osa on jo poistunut Areenasta, koska musiikin tekijänoikeussopimukset näin määräävät. Samasta syystä sarjaa ei voi ladata itselleen.
Jos tuo sarja Mogulien loisteliasta Intiaa etsimässä meni heinäkuussa ohi korvien, vielä ehtii tutustua esimerkiksi punjabilaisten balladeihin ja sadonkorjuulauluihin. Samalla saa kuulla, kuinka sarjaa toimittanut, aikoinaan Nokialla insinöörinä työskennellyt Shubh Suri muistelee sukujuuriaan ja kertoo Indusjoen laakson kielistä ja kulttuurista.
Sitten ote iittiläisen radionkuuntelijan postista:
Ihan parasta on Yle 1 ylipäätään ja erityisesti Syötävät Sävelet. Ihan sattumoisin olen kuunnellut esim. Beethoven-jakson ainakin kahdesti ja katsellut sen kerran telkkarista; se on aina yhtä tuore, älykäs, luonteva, ei-kosiskeleva! Susanna Välimäki ja Janne Koskinenhan sen ohjelman tekevät niin ihanaksi; heillä synkkaa hyvin vaikka ovat niin erilaisia tai juuri siksi. Ja taatusti heillä ei ole käsistä, he ovat luontevia, hauskoja, älyllisiä ja tietävät paljon sekä omaavat hyvän huumorintajun.
Ja ne hiljaisuudet kaiken keskellä, kun keskitytään johonkin ruoanlaiton yksityiskohtaan, se on aivan ihanaa korville, kuuluu vain pilkkomisen äänet, kuuman voin roiskeet ja voi melkein haistaa ne ruoat, mitä tehdään.
Jatkan kohta tätä samaa palautetta, mutta muistutan tässä välissä, että Syötävissä sävelissä kokattavien ruokien reseptit löytyvät Areenasta radio-ohjelmien ohesta. Jos tekee mieli vaikka Clara Schumannin sipulista ja etikkaista salaatinkastiketta tai Giuseppe Verdin milanolaista risottoa, ohjeet ovat netissä.
Iitistä lähetetty palaute jatkuu näin:
Hartaat Sävelet on toinen lempparini, se tulee harmillisen aikaisin ja onko se vielä lyhentynytkin? Ja vähän liikaa Johanna Iivanaista, pitäis olla vähän jykevämpää ja klassisempaa!!
Yle 1 on kyllä Ylen pelastus kaiken kaikkiaan, toivottavasti uusi johtaja Merja Ylä-Anttila ei tule pilaamaan sitä, koska nykyisellään sen kaikki ohjelmat täyttävät normaaliälylliselle ihmiselle tehtävän ohjelman kriteerit, kiitos todellakin siitä:)
No, ainakin minä luotan Merja Ylä-Anttila arvostelukykyyn, vaikka en häntä tunnekaan.
Viime vuosina hengellistä musiikkia on tallennettu radiota varten paljon lisää, jotta hartausmusiikin ja Hartaitten sävelten valikoima olisi monipuolinen. Esittäjissä on sekä klassisen musiikin taitajia että esimerkiksi kansanmuusikoita ja poplaulajia.
Kiitos kaikista posteista, joita kanavalle tulee! Lähettäkää meille kysymyksiä, toiveita ja näkemyksiä radio-ohjelmista. Palaute on arvokasta. Palauteosoite on yle.radio1@yle.fi tai sitten kirjeitse Yle Radio 1, PL 8, 00024 Yleisradio.
Anna Simojoki
Mukavaa viikonloppua!
