Kaj Färm: Aina ajastaan jäljessä
Julkaistu: la 2.3.2019
Kuunneltavissa toistaiseksi
285 kuuntelukertaa
”Kiitos kuunnelmasta 'Komisario Koskinen ja hiirileikki'. Jännittävä. Hyvät näyttelijä-äänet. Ääni on kielen lisäksi se, mihin radiota kuunnellessa kiintyy, tai sitten ei. Yleensä menee niin, että kun ihmisellä on paljon sanottavaa, se osaa myös sen sanoa!”
Näin kehui lauantaista, tiistai-iltaisin uusittavaa kuunnelmasarjaa, nimimerkki ”Tirrosen tyttö” torstaina lähetetyssä viestissään. Sitten tulee kritiikkiä samalta henkilöltä:
”Kysyn edelleen: Miksi joitain ohjelmia mainostetaan niin usein ja joitain taas ei? Näin Suomalaisen Kulttuurin Päivänä julkean sanoa, että Yle Radio 1:n kuulijat ovat sen verran valveutuneita, että tietävät mitä ohjelmia kuuntelevat ja mitä eivät, ilman että otetaan ärsyttävät mainokset ohjelmista. No, minulle se on varmin tapa ainakin jättää ohjelma kuuntelematta, koska vihaan mainoksia. Ei niitä tule postilaatikkoonkaan! Eikä talossamme ole kuin Areenan hyvät TV kanavat.
Jättäkää mainokset, hyvänen aika, historiaan!”
Näin vetosi ”Tirrosen tyttö”.
Vai että mainoksia. En tahtoisi saivarrella semiotiikasta, mutta minä kyllä miellän käsitteen ”mainos” kaupalliseen markkinointiin liittyväksi. Eli, että ”osta tämä, anna rahat”. Se taas, että kerromme ohjelmien välissä tulevista ohjelmista, on mielestäni asiakaspalvelua ja tiedottamista. Päinvastoin kuin kaupalliset radiokanavat, me emme koskaan keskeytä ohjelmaa näitä tiedotteita varten.Nykyään melko harvat lehdet julkaisevat kunnon ohjelmatietoja, enkä oikein tiedä, kuinka moni niitä lehdestä enää lukisikaan, eikä kaikille netistä löytyvä ohjelmaopaskaan ole tuttu. Siksi minun mielestäni on hyvä kertoa kuuntelijoille, mitä kaikkea herkullista on luvassa. Mutta ymmärrän kyllä senkin, että jotkut pitävät näitä vinkkejä mainoksina. Emme kuitenkaan ole tästä palvelusta luopumassa.
Sitten kiitoksiin:
”Kiitos! On ihanaa kuulla The King's Singersien laulua. Heillä on paljon kevyempääkin ohjelmistoa, jota voisi radiokanavilla soittaa eikä aina eimata heidän kaikkia laulujaan klassiseksi, esimerkiksi ”The Great American songbook-albumi. Joulunakin olisi mukava kuulla heitä.”
Tällaisia terveisiä lähetti. Liisa Tampereelta. Huomautan tuohon, että kyllä viime joulunakin kuultiin Kings Singersiltä muutakin kuin niin sanottua klassista jouluohjelmistoa. Kuten siis viime torstaina kuullussa konsertissa, minkä otsikkonakin oli: ”Musiikkia renessanssin ajoilta Paul Simoniin.”
Sitten flamencoon:
”Mahtava ohjelma Paco de Lucian elämästä... kiitos, kerran olen kuullut häntä livenä Palma de Mallorcalla ja se oli mieleen painuvaa... tämä toi muistoja ...” huokailee Marjut.
Muistutan, että kaikki musiikkiohjelmatkin ovat ainakin 30 vuorokautta kuultavissa Areenasta. Niin Kings Singers kuin tuo Pekka Laineen ja Juhani Similän flamenco-ohjelmakin.
Ja Pekka Laineesta puheen ollen, terveisiä Kosovosta:
”Olipa mukavaa ja rentouttavaa kuunnella Muistojen Bulevardia Pekka Laineen kokoamana aamuna täällä Prishtinassa pitkästä aikaa. Kiitos hyvän mielen tuottamisesta!”
Näin kirjoitti Kyösti Kosovosta.
Kansainvälistä meininkiä siis. Jake Nymanin sanoin: ”Muistojen bulevardi: Aina ajastaan jäljessä”.
Kiitoksia taas kaikesta palautteesta. Lähettäkää sitä toki lisää joko nettisivujemme kautta tai sitten sähköpostitse osoitteeseen yle.radio1@yle.fi. Myös suoraan minulle voi lähettää postia sähköpostitse osoitteeseen kaj.farm@yle.fi. Myös perinteinen posti käy. Osoite on: Kaj Färm PL 8, 00024 Yleisradio.
Huomenna on sitten jo laskiaissunnuntai. Niin tämäkin kevät taas etenee.
Kaj Färm

Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA: