Ohjaaja Dome Karukoski tuntee fiktion tekemisen reunaehdot, kun mallina on todellinen henkilö. Hän on joutunut paljon pohtimaan, miten todellisesta ihmisestä saa kertoa. Hänen kahdeksasta elokuvastaan kaksi on elämäkerrallisia. Elämäkerran takana -ohjelmassa katsotaan elämäkertaa tällä kertaa kohteen näkökulmasta.
Elokuvaohjaa Dome Karukoski nousi näkyvästi esille ensimmäisellä elokuvallaan Tyttö sinä olet tähti (2005). 43-vuotias Karukoski on tähän mennessä ohjannut enemmän elokuvia kuin moni suomalainen ohjaaja koko uransa aikana. Hänen uusin ohjauksensa, elämäkerrallinen elokuva kirjailija J.R. Tolkienista syntyi Hollywoodissa, jossa on aikaisemmin suomalaisista ohjannut vain Renny Harlin.
Karukoski on nyt itse antautunut tarinan päähenkilöksi Kalle Kinnusen ja Matti Rämön kirjoittamassa elämäkerrassa. Millaisiin uomiin asettui potretti keski-ikäisestä ohjaajasta, kysytään Elämäkerran takana -ohjelmassa tekijöiltä sekä päähenkilöltä.
Toimittajana Anna-Liisa Haavikko ja äänisuunnittelusta vastaa Katja Kostiainen.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
