Sekä tulo- että varallisuuserot ovat kasvaneet Suomessa viime vuosikymmeninä, kerrotaan uutuuskirjassa Eriarvoisuus 2020-luvulla.
Haastateltavina Helsingin yliopiston yleisen valtio-opin dosentti Hanna Wass ja Tampereen yliopiston kansantaloustieteen professori Matti Tuomala.
Useissa maissa on havaittu, että taloudellisen tilanteen huononeminen tai sen uhka on yhteydessä radikaalian puolueiden äänestämiseen. Wassin tekemän tutkimuksen mukaan Suomessa tulojen lasku on yhteydessä perussuomalaisten todennäköisempään äänestämiseen.
Wass on huolissaan siitä, millaista "pettymyksen siementä kylvetään", jos vaihtoehtona itseään markkinoivat puolueet eivät aja globalisaation häviäjinä itseään pitävien asemaa.
Hänen mielestään nyt olisi paikka uudenlaiselle populistiselle haastajapuolueelle, koska moni on jo pettynyt perussuomalaisiin.
Tuomaalan tekemän tutkimuksen mukaan suurituloisin prisentti on Suomessa kasvattanut tulo-osuuttaan kaksinkertaiseksi vuodesta 1990 vuoteen 2000 mennessä.
Miten eriarvoisuuskehitystä voidaan estää poliittisilla keinoilla? Pitäisikö ansiotuloissa oleva progressio ulottaa pääomatuloihin?
Toimittajana on Linda Pelkonen.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
