Kirjastotarinoiden ilta – millaisia muistoja sinulla on tuosta suomalaisten rakastamasta palvelusta?
Suomi on kirjastojen maa. Britit istuvat pubissa, meikäläinen menee kirjastoon.
Kaupungin pääkirjastot saattaavat olla arkkitehtonisia nähtävyyksiä, kunnankirjastot ja syrjäkylien sivutoimipisteet taas sivistyksen sitkeitä majakoita.
Kirjastoon on helppo tulla ja olla, niiden anti on kaikille maksutonta. Kirjastosta mukaan ovat tarttuneet hyvän elämän eväät, ne ovat toimineet ikkunana suureen maailmaan. Lisäksi kirjastot ovat mukavia pistäytymispaikkoja koska niissä on usein maksuton WC.
Samaan aikaan kirjastomaailma on jatkuvassa muutoksessa. Talouskurimus on toki aina iskenyt kirjastoihinkin, mutta painetun sanan ja musiikin siirtyminen nettiin on tämän ajan haasteita. Mihin diginatiivit tarvitsevat kirjaston tuotteita? Kirjastot ovat joutuneet miettimään uusia tapoja palvella asiakkaitaan, ja paljon ne ovat jo muuttuneetkin. Ei 80-luvun kirjastossa voinut lainata kompassia tai porakonetta tai soittaa vaikka rumpuja.
Kirjastotarinoiden illan toimittajana Olli Haapakangas, poistohyllyjen ja yölainojen kuningas.
Ensilähetys 1.12.2020.
TUULA AMBERLA - Hyllyjen välissä hiljaa
RITVA KOSKENSUU - Kallion kirjasto
M. A. Numminen - Kirjasto on neliö
MY MORNING JACKET - Librarian
EMMA NORDENSTAM - På biblioteket
ELINA SALO JA YHTYE - Kirjastolaulu
LAURA SIPPOLA - Kirjasto
JUKKA NOUSIAINEN - Hyllyjen välissä rock 'n' roll
ICONS OF ELEGANCE - Local library
POPOL VUH - In the gardens of Pharao
SARI VUORI - Kirjastossa
TOHTORI ORFF JA HERRA DALCROZE - Lainaa mulle lapiota
MILJOONASADE - Kirjaston ullakolla
TARVO LAAKSO - Matkalla haasteisiin
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_ios JAA: