Koska talvi ei Etelä-Suomeen muuten tule, ehkä lunta ja pakkasta voisi manata kylmällä musiikilla? Kun Purcell herättää kylmyyden hengen ikiunesta ja kun Vivaldi laittaa hampaat kalisemaan, voi hetkeksi unohtaa, että ilmastonmuutoksen myötä katoaa paljon kulttuurista merkitystä. Miten voi ymmärtää Toivo Kuulan Jääkukkia V.A. Koskenniemen runoon, jos niitä ei koskaan kasva omaan ikkunaan?
1. Reynaldo Hahn: Hivernale (Anne Queffelec)
2. Henry Purcell: "What power art thou", kylmyyden hengen aaria puolioopperasta King Arthur (Andreas Scholl ja Accademia Bizantina/Stefano Montanari)
3. Trad.: La fuar geimhreadh (Andrew Lawrence-King)
4. Antonio Vivaldi: Allegro non molto, 1. osa konsertosta viululle, jousille ja continuolle f-molli "Talvi" (Kreeta-Maria Kentala ja Barocco Boreale)
5. Max Richter: Toinen osa teoksesta Winter (Daniel Hope ja Konzerthaus Kammerorchester Berlin/Andre De Ridder)
6. Giovanni Antonio Guido: Annetaan tuulten pauhata - Karkotetaan surumielisyys, 2. osa konsertosta Talvi, kokoelmasta Sopusointuisia leikkejä Neljästä vuodenajasta (Federico Guglielmo ja L'Arte dell'arco)
7. Juurakko: Räntää, hyhmää
8. Toivo Kuula: Jääkukkia (Arttu Kataja ja Pauliina Tukiainen)
9. Erik Satie: I. Airs à faire fuir: 1. D'une manière très particulière kokoelmasta Pièces Froides (Lautten Compagney)
10. Roxanna Panufnik: Tiibetiläinen talvi, 2. osa teoksesta Four world seasons (Tasmin Little ja BBC:n SO)
11. Christopher Simpson: Fancy, 1. osa sarjasta Talvi kok. The Seasons (Sirius Viols)
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
