-Seksikauppa on tuottoisaa, koska siinä ei ole riskejä. Huume- ja asekaupassa joutuu vankilaan, mutta ihmiskaupassa ei. Huumepussin tai aseen myyt vain kerran, mutta saman naisen voi myydä lukuisia kertoja, muistuttaa Pia Rendic
Harva ajattelee, että ihmiskauppa koskee meitä kaikkia. Ihmiskauppa iskee vasten kasvoja yökerhoissa, seuralaispalveluissa, hieromapalveluissa, netin ja puhelinten seksilinjojen kautta, nettipornon välityksellä jne. Ihmiskauppa sattuu pahiten niihin ihmisiin, jotka ovat kaikkein heikoimmassa asemassa: köyhyyden keskellä eläviin naisiin ja lapsiin.
Tapaamme nyt naisen, joka työskentelee Kyproksella ihmiskaupan uhrien ja heidän lastensa parissa. Pia Rendic on perustanut Kyprokselle ensimmäisen puolivälin talon, joka keskittyy auttamaan ihmiskaupan uhrien ja heidän lastensa tukemiseen ja sosiaalistamiseen. Rendic toimii Vapauta uhri -hankkeen koordinaattorina, ja on myös kirjoittanut vasta ilmestyneen seksiperäisestä ihmiskaupasta kertovan kirjan Ihmiskaupan kasvot.
Toimittaja on Salla Vuolteenaho.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
