Kuuta ei ole! Salaliittoteorioiden kulttuurihistoriaa
Elvis Presley on nähty surffaamassa Havaijilla. Maailmaa hallitsee liskoihmisten rotu. Paul McCartney kuoli 1960-luvulla. Kuussa ei ole käyty. Yhdysvaltain hallitus piilottelee ufoja salaisessa tukikohdassa. Kaksoistornit tuhottiin tarkoituksella. Michael Jackson muutti kuolemansa jälkeen Kanadaan. Ilmastonmuutos on katala juoni. Facebook kuuntelee salaa puhelintasi.
Meille ei kerrota kaikkea. Meiltä pimitetään tietoa. Meitä johdetaan harhaan. Meihin vaikutetaan. Meille valehdellaan. Salaliittoteorioiden syntyminen ei ole mikään ihme.
Maailma on salaperäinen ja kummallinen paikka. Joskus on liiankin helppoa uskoa, ettei aivan kaikki tässä maailmassa ole tapahtunut niin kuin on kerrottu. Me emme kestä sitä epävarmuutta, sitä epätietoisuutta, joka valtaa meidät kun me kohtaamme satunnaiselta näyttäviä, ennustamattomia, yllättäviä tai selittämättömiä tapahtumia.
Me haluamme selittää, me etsimme syytä tai syyllistä. Kaikelle on syynsä, kaikelle on selityksensä. Meillä on aina ollut tarve selittää jokin suuri, merkittävä, ja mieltä kuohuttanut tapahtuma jollakin suurella, merkittävällä ja mieltä kuohuttavalla syyllä. Siksi nykyinen maailma ja etenkin Internet on täynnä salaliittoteorioita.
Salaliittoteoriat selittävät maailman monimutkaisuuden. Ne tarjoavat selkeät rakennuspalikat ymmärtämiselle. Ne kertovat syyn kaikkeen. Salaliittoteoriat ovat kuin maatuska-nukke tai sipuli. Kerroksia voi kuoria, mutta niiden alta löytyy aina jotakin uutta.
Kuuta ei ole! -sarja on tutkimusmatka salaliittoteorioiden salaperäiseen ja yllättävään maailmaan. Se on sukellus Internetin syövereihin ja outoja ajatuksia herättävien kirjojen sivuille. Se on matka epäluulon, vaihtoehtoisten selitysten ja vinksahtaneen mielikuvituksen kummitusjunassa.
Sarjan on toimittanut Jukka Mikkola.