Nosto: Muusikko Jussi Kinnunen: Lavalla esiintyvästä julkijuoposta tulee Jeesus-hahmo, joka sovittaa synnit yleisönsä puolesta
Jussi Kinnunen on basisti, joka on soittanut muun muassa sellaisissa bändeissä kuin Hassisen kone, Ismo Alanko Säätiö, Freud, Marx, Engels & Jung. Keikkaa on siis tullut heitettyä ja keikkaelämää nähtyä. 17-vuotiaana alkanut keikkaelämä kuitenkin päättyi noin 17 vuotta myöhemmin sairaalan letkuihin. Nyt entinen rokkari ja päihderiippuvainen on nykyään muusikko ja päihdetyöntekijä. Tuliko hänestä erilainen muusikko raittiina?
- Olen huomannut, että ihmiset kärsivät paljon syyllisyyttä omasta alkoholinkäytöstään. Lavalla esiintyvästä sekoilevasta rokkarista tulee ikään kuin Jeesus-hahmo, joka sovittaa yleisön synnit.
- Suomessa jos ei muuta keksi niin se on markan keino tehdä ryyppämisen ylistysbiisi, sillä saa kuunteluja ja keikkoja.
Jussi Kinnunen piipahti Nostossa Linda Vettasen ja Iiris Arjanteen vieraana puhumassa päihteistä, päihdetyöstä sekä tietysti myös musiikista. Kinnusen uusin biisi on nimeltään Onnellinen mies.
Ohjelmassa puhutaan lisäksi luomuelintarvikepäivästä.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_ios JAA: