Härskeys on lisääntynyt liikenteessä, sanoo vuosien kokemuksella liikenneopettaja Jukka Valli. Hänen mukaansa autoilijoita vaivaa “minä minä” -asenne ja välinpitämättömyys jopa toisten hengestä.
Jukka Valli kouluttaa uusia kuskeja espoolaisessa autokoulu Safiirissa. Hän luettelee välinpitämättömyydestä lukuisia esimerkkejä: räikeät ohitukset, suuret ylinopeudet, vilkun käyttämättä jättäminen ja punaisia päin ajaminen ja niin edelleen. Valli arvelee, että ajotyyli heijastelee suorituskeskeistä yhteiskuntaa, kaikkialla pitää olla ykkönen ja kiire on armoton.
Liikenneopettaja toivoo, että jokainen meistä osaisi katsoa myös peiliin, eikä aina ajattelisi, että kaikki muut törttöilevät liikenteessä. Jos ajattelisimme, että kyse on yhteispelistä ja osaisimme rauhoittua, olisi tien päällä kaikilla mukavampaa.
Toimittajana Paula Jokimies.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA: