Meistä jokainen kasvaa ihmisenä elämänkokemuksen myötä ja löytää myös uusia elämäntaitoja. Petri Rinteen vieraina ovat taiteilija Ritva Oksanen ja Ikäinstituutin toimialapäällikkö Sirkkaliisa Heimonen.
Heimonen tarkastelee työssään asioita, jotka liittyvät mielen hyvinvointiin, ikääntymiseen, elämänkokemukseen ja elämäntaitoihin. Arkisesti sanottuna se tarkoitaa tapaa, jolla tarkastelemme itseämme, toisiamme ja elämää - hyvän näkemistä, vahvuuksien katsomista ja niiden esiin nostamista, itsessä ja toisissa.
Ritva Oksasen elämäkertakirja Näyttelijätär toimii keskustelun johdattelijana. Kirjan on kirjoittanut Outi Popp, näytteet lukee Anna Keränen.
Tiesin aina, että minusta tulee näyttelijä, kertoo Ritva Oksanen.
- Jo pikku tyttönä tiesin, että haluan näyttelijäksi. Laulaminen oli vain pieni välietappi kun odotin, että täytän 18 vuotta ja voin hakea Teatterikouluun opiskelijaksi.
Sirkkaliisa Heimonen huomioi Ritvan määrätietoisuuden näyttelijän ammatin tavoittelussa osoittavan hyvin sen, että näyttelijän tie valitsi Ritvan.
- Hänellä oli syvä tuntemus siitä, kuka on ja minkälaisia kykyjä ja taitoja itsessä on. Missä ovat omat vahvuuteni, niitä ei pikkutyttö Ritva varmaankaan osannut vielä sanoittaa, ne vain kutsuivat, tullakseen myöhemmin esiin. Ja hienon kaaren elämässään on pikkuinen tyttö näyttelijänä tehnyt.
Olen jo siinä iässä, että ympärilläni olevat ihmiset tarvitsevat yhä enemmän apuani, kertoo näyttelijä Ritva Oksanen.
- Apuni on sitä, että menen tervehtimään ystävää. Toisen huomaaminen ja pienet eleet tuovat hyvän mielen molemmille.
Oksanen arvostaa, että läheiset ihmiset pitävät huolta myös hänestä.
- Minulle tärkeitä asioita ovat kun naapuri soittaa minulle ja tiedustelee tarvitsenko jotain kaupasta, tai vävy tulee tekemään ruokaa minulle, kun en sairaana itse jaksa.
Sirkkaliisa Heimonen muistuttaa, että meillä kaikilla pitäisi olla ainakin yksi henkilö, jolle voisimme soittaa, vaikka keskellä yötä.
- Sellainen henkilö, jolle voin soittaa, juuri silloin kun minusta tuntuu, että minun pitää jakaa tämä asia hänen kanssaan.
Usein ikäihmiset vakuuttavat, että ennen kaikki oli paljon paremmin. Ritva Oksanen ei yhdy tähän väitteeseen.
- Mielestäni kaikki asiat ovat menneet paljon eteenpäin. Esim. palvelujen saatavuus on parantunut huomattavasti. Melkein kaikkea saa yhden napin painalluksella, kun vaan osaa niitä oikeita nappeja painaa.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
