Marian paratiisin Salome ja Malin: Kaipuu rakkauteen saa ihmisen uskomaan uskomattomia ja näkemään pahassa hyvän
Maria Åkerblom oli lahkojohtaja ja hurmossaarnaaja, jonka seuraajat olivat valmiita seuraamaan johtajaansa pyhään maahan. He uskoivat johtajaansa silloinkin kun Åkerblom istui vankilassa ja mielisairaalassa. Jerusalemiin lahko ei koskaan päässyt.
Marian paratiisi -elokuva kertoo lyhyestä ajanjaksosta Helsingissä vuonna 1927. Salome on uskossaan vahva lahkossa kasvanut orpotyttö, Malin taas katutyttö, joka päätyy lahkoon sattuman kautta. Malin järisyttää Salomen eristyksessä syntynyttä maailmankuvaa. Rooleissa nähdään Satu Tuuli Karhu ja Saga Sarkola.
Marian paratiisi on Zaida Bergrothin ohjaus, mutta vahvasti myös Viitalan sisarusten elokuva. Pääosassa nähtävä Pihla, tuottaja Kaisla ja käsikirjoittaja Anna Viitala ovat lapsuudessaan asuneet Villa Toivolan, lahkon pääpaikan lähellä.
Lahkoa voi johtaa julmuudella, valheella ja välinpitämättömyydellä, mutta julminta on rakkaudella johtaminen. Tarve hyväksyntään ja rakkauteen saa ihmisen uskomaan uskomattomia ja näkemään hyvää pahuudessa.
Vaikka elokuvan tapahtumat sijoittuvat 1920-luvulle, Saga Sarkola ja Satu Tuuli Karhu toivovat, että elokuvaa ei nähdä vain kuvauksena menneestä. Ihmisen mieli ei ole muuttunut, lahkot ovat mahdollisia tänäkin päivänä.
Puheen Aamussa toimittajana Juhani Kenttämaa ja Anna Cadia.
Kuva: Nordisk Film Finland
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_ios JAA: