Rikollinen mieli -sarjan kriminaalipsykologi Taija Stoat: Pahuutta enemmän olen kohdannut kyvyttömyyttä
Jokainen vanki vapautuu joskus. Hän voi istua vieressä bussissa tai lätkämatsissa. Mitä hän ajattelee elämästä, teoistaan, itsestään? Tähän pohjautuu Ylen sarja ‘Rikollinen mieli’. Sarjassa kahdeksan kovasta rikoksesta tuomittua suomalaista avaa rikollista historiaansa ja mielenmaisemaa.
Rikollisista kirjoitetaan paljon, mutta he harvoin puhuvat itse, sanoo sarjan asiantuntija, kriminaalipsykologi Taija Stoat. Vaikka nyt keskitytään rikoksentekijän tarinaan, uhrien tai heidän omaistensa roolia ei haluta vähätellä. Katsojana tekoja ei tarvitse hyväksyä, mutta niitä voi yrittää ymmärtää. Tunnekontrolli, parisuhde ja oman elämän valinnat ovat meille kaikille yhteisiä asioita.
Voiko kenestä tahansa tulla rikollinen? Onko rikollisten mielissä samankaltaisuutta? Ensimmäiseen kysymykseen vastaus on ei, toiseen, että usein on, mutta ei aina. Saman perheen kaikista lapsista ei tule rikollisia.
Entä onko rikollinen aina paha ihminen? Pahuus on suuri filosofinen kysymys, sanoo Taija Stoat. Enemmän kuin pahuutta hän kokee kohdanneessa kyvyttömyyttä. Rikolliset itse kokevat, etteivät he ole pahoja ihmisiä, mutta ovat kyllä tehneet pahoja tekoja.
Puheen Aamussa vieraana kriminaalipsykologi Taija Stoat, toimittajana Alina Kulo.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_ios JAA: