Poikkeustila 2020 valokuvahanke: Korona-arjen valokuvissa on samankaltaisuutta tunnetasolla - niissä on kaipuuta päästä johonkin
Keskiviikkona 18.3.2020 kello 00.00 Suomi siirtyi valmiuslailla poikkeustilaan. Toimenpiteillä on tarkoitus hidastaa koronaviruksen leviämistä. Samaan aikaan käynnistyi hanke, jossa valokuvaajat eri puolilta Suomea tallentavat omaa ja lähipiirinsä arkea valmiuslain voimaantulosta sen raukeamiseen.
Hankkeen nimi on Poikkeustila 2020.
Dokumentaarisen valokuvan asiantuntija ja kustantaja Hannamari Shakya sanoo, että koko idean takana on tylsistyminen ja oivallus, että tämä kaikki tapahtuu nyt ja juuri nyt se pitää tallentaa. Pian kasassa oli yli 170 valokuvaajan verkosto. Lupaus on vähintään yksi kuva valmiuslain voimassaolon jokaiselta päivältä.
Omat kuvansa Hannamari Shakya on ottanut yhdessä tyttärensä kanssa. Päähänpistoja -sarja esittelee päässä olevia esineitä. Nelihenkiseen työryhmään kuuluvan freekuvaaja Antti Yrjösen kopterikuvien idea oli kuvata puiston muuttumista keväisemmäksi. Etelän huhtikuinen talvi tuli ja muutti kuvasarjaa.
Harva oivaltaa, miten kova vaatimus yksi kuva päivässä on, varsikin oloissa, jossa monen maailma on supistunut kotiin, päivät toistuvat samanlaisina ja mitään ei tapahdu.
Kuvaajia on paljon ja kuvissa eroja, mutta niissä on myös samankaltaisuutta. Kuvaajien taustasta johtuen kuvissa on paljon lapsiperhekuvia. Kolmannella viikolla kuviin ilmestyivät tomaattikastikkeet ja pizzat, samoin kotiparturointi. Ennen kaikkea kuvissa on samankaltaisuutta tunnetasolla. Niissä on kaipuuta päästä johonkin.
Poikkeustila 2020 kuvat ovat arkisia ja samalla osin kuin tieteiselokuvasta. Narua hyppivä mies Seinen varrella Pariisissa olisi vielä viime keväänä ollut epäuskottava. Tyhjä suomalainen kaupunki ei näytä yhtä hurjalta kuin kuva tyhjästä suurkaupungista. Kuva New Yorkista ilman ihmisiä on radikaali.
170 valokuvaajaa tuottaa viikoittain noin 1500 kuvaa, joista tehdään ennakkovalinta noin sataan kuvaan, joista taas kuratoidaan näyttely hankkeen verkkosivuille. Valinnan tekee viikoittain vaihtuva kuraattori, mukana on muitakin kuin alan ammattilaisia. Ensimmäinen vieraileva kuraattori oli näyttelijä Martti Suosalo.
Poikkeustila 2020 kuvat elävät nyt verkossa, mutta katse on jo jatkossa. Keskusteluja käydään Museoviraston ja Valokuvataiteen museon kanssa, samoin kustantamojen. Suurin kysymysmerkki kaikkeen on rahoitus.
Puheen Aamussa toimittajina Alina Kulo ja Juhani Kenttämaa.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_ios JAA: