Juhannusohjelmistoa musiikkeineen ja puheineen on kiitelty paljon. Erityistä huomiota ovat saaneet kokeneiden musiikkitoimittajien Risto Nordellin ja Outi Paanasen juhannusohjelmat. ”Riston valinnan juhannus” kuultiin juhannusaaton iltana ja Outi Paanasen toimittama ”Narrin aamulaulun juhannuserikoinen” taas juhannuspäivän iltana. Molemmat ovat yhä edelleen erinomaista kuunneltavaa ja Areenastahan ne löytää.
Moitittavaakin on löytynyt. Näin kirjoittaa Harri Turusta: ”Olen Ylen ykkösen uskollinen kuuntelija. Muita mahdollisuuksia en käytä koskaan. Moitetta en haluaisi antaa, mutta nyt on pakko. Tiedän kyllä, ettei kunnon toimittaja koskaan myönnä tehneensä virhettä. Ohjeiden vaatimat oikaisut hoidetaan niin, että varsinainen virheen tekijä ei paljastu. Sunnuntaina 20.6. lähetettiin Maarian partiolaisten jumalanpalvelus, joka piti lähettää jo talvella, mutta silloin joku oli sen hukannut, eikä sitä kuultu. Kun se nyt lähetettiin olisi ollut reilua myöntää, että se aikoinaan jäi lähettämättä Yleisradiossa tehdyn virheen takia. Halaistua sanaa tästä ei kuulutuksissa sanottu. Moni
kuulija jäi ihmettelemään miten tähän aikaan vuodesta käytössä oli talviseen pyhään kuuluva teksti. Toki kerrottiin, että nauhoitus oli tehty tammikuussa, mutta syytä lähetysajankohdan muutokseen ei kerrottu. Epäreilua!”
On totta, että loppiaiseksi aiottu Maarian partiolaisten jumalanpalveluksen lähettäminen tuolloin epäonnistui. Kyse ei silloinkaan ollut suorasta lähetyksestä, vaan taltio jumalanpalveluksesta tehtiin jo joulukuun alkupuolella. Epäonnistuminen johtui teknisistä seikoista. Useinhan näiden teknisten ongelmien taustalla on yksi tai useampi ihminen ja niin varmaan tässäkin. Itse en edes tiedä, missä vaiheessa prosessia tuolloinen virhe tapahtui ja kuka mahtoi olla siitä vastuussa. Pääasia oli, että virhe korjattiin ja varmaan opiksikin otettiin. En suoraan sanoen oikein ymmärrä, mitä tarkoitusta olisi palvellut, että kuuluttaja nyt – lähes puoli vuotta tapahtumien jälkeen – olisi ruvennut syyllisiä nimeämään. Meille, ja varmaan jumalanpalveluksessa esiintyneille lapsillekin, tärkeintä oli, että taltio saatiin pelastetuksi ja minusta jumalanpalveluksen iloisuus ja raikkaus sopi hyvin kesäiseen juhannuksenjälkeiseen sunnuntaihinkin.
Teknisiltä ongelmilta emme ole säästyneet kuluneella viikollakaan. Suurin ongelma kohdistui sinänsä mainioon ”Muistojen bulevardin juhannusyöhön”. Sitä vaivasivat todella harmilliset lähetyskatkokset. Onneksi se saatiin kuitenkin korjattuna hyvin pian Areenaan, josta tuon lähes viisituntisen paketin ovatkin jo useat tuhannet kuuntelijat löytäneet. Sopii mainiosti myös kesäpäivänä kuunneltavaksi.
Erilaisia teknisiä ongelmia meillä on esiintynyt harvinaisen paljon pitkin viikkoa erilaisista syistä ja niitä pyritään kaikin keinoin ratkomaan koko ajan. Kaiken kokeneet kuuluttajamme totesivat, että usein juuri näinä keskikesän viikkoina rupeaa tekniikka lakkoilemaan tai sanoisinko ottamaan omaa lomaa. Tietotekniikan tai robottienhan ei kuuluisi mitään lomailua edes haluta, mutta joku tässä nyt vaikuttaa. Itse epäilen pahasti kesäpäivän seisausta, joka aiheuttaa seisauksia hieman tiheämminkin. Toivottavasti näistä vioista päästään pian.
Kiitoksia jälleen palautteesta ja muista ajatuksistanne. Sellaisia sopii lähettää lisää
vaikkapa kanavan nettisivujen kautta tai sähköpostitse: yle.radio1@yle.fi. Suoraan minulle
voi lähettää sähköpostia osoitteeseen kaj.farm@yle.fi ja perinteisen postin osoite on Kaj
Färm, PL 8, 00024 Yleisradio.
”Ei lämmin luita riko” väitti vanha kansa. Sitä viisautta nyt testaillaan, mutta nautitaan
kuitenkin kauniista kesästä.
Kaj Färm
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_ios JAA: