Mikki auki vaikka pelottaa! Esiintymisjännityksen voi voittaa kun sen myöntää itselleen – myös korona-ajan videopalavereissa
Miten on, hikoaako kädet ja salpaantuuko hengitys tai tunnetko sydämesi tykyttävän kovempaa, kun pitäisi esiintyä muiden edessä – oli se sitten elävän yleisön edessä tai videoneuvottelussa? No, ei se mitään, suurimmalla osalla meistä esiintymisjännitys on ihan tavallista, vaikka kaikki eivät sitä myönnäkään. Ja itse asiassa sen myöntäminen voi auttaa esiintymistilanteissa.
Aikanaan mm. alakoulun opettajana sekä muusikkona ja teatterissa runsaasti esiintynyt Jussi Pajuniemi myöntää itse tuntevansa esiintymisjännitystä, vaikka kouluttaa muita pääsemään siitä eroon. Tai oikeammin voittamaan sen eikä pääsemään eroon. Hän yrittää tehdä juuri niitä asioita, joita tunnistaa jännittävänsä ja pelkäävänsä.
Pajuniemi on myös huolissaan siitä, että korona-aika näivettää ihmisiä etäyhteyksien päähän, mikä voi taas korottaa rimaa toisten ihmisten kohtaamiseen ja lisätä esiintymisjännitystä entisestään.
Kalle Talonen kävi Jussi Pajuniemen Turun keskustaan perustamassa Filius & Fila -sydämen kasvun tila -nimisessä huoneistossa, jossa muun muassa joogataan ja pidetään erilaisia kursseja – kuten esimerkiksi ”Mieletön päivä – työkalut esiintymisjännityksen voittamiseen” -kurssi.
Mahtoiko esiintymisjännityskouluttajaa jännittää kohtaaminen toimittajan kanssa?
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
