Marching on together! Millaista on kannattaa Leeds Unitedia Suomen Turussa vuosikymmenestä toiseen?
Mikä saa suomalaisen ihmisen kannattamaan urheiluseuraa sellaiselta maailmankolkalta, jossa ei ole itse koskaan edes käynyt?
Sattuma, Aulis Virtasen selostukset televisiossa, paidan väri vai pelityyli? No, ehkä vähän näitä kaikkia, ainakin turkulaisen Hannu Tiheäsalon tapauksessa.
Kotimaassa Turun Palloseuraa kannattava Hannu rakastui 1970-luvun alkupuolella Leeds Unitediin ja tuo rakkaus on pysynyt siitä saakka intohimoisena ja uskollisena, niin myötä- kuin vastamäissä, joita Leedsin tapauksessa todella on riittänyt.
Hannu Tiehäsalolle Leedsin nousu täksi kaudeksi Englannin Valioliigaan yli viidentoista vuoden korpivaelluksen jälkeen oli valtava tunnemyrsky, samoin kuin Yle Areenassa katsottavissa oleva dokumenttisarja Take Us Home: Leeds United.
Leedsissä joukkueen menestysvuosina 2000-luvun taitteessa opiskellut toimittaja Kalle Talonen jututtaa Hannu Tiheäsaloa, joka kertoo millaista on olla Leedsin kannattaja Suomen Turussa – ja millaisissa yllättävissä tilanteissa kannattaja voi löytää kotimaisia sielunvelijään ja siskojaan.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
