NHL-kauden kiinnostavimmat kotimaiset tähdet tulevat Turun suunnasta – ”Rantanen on pelipaikkansa paras maailmassa”
Suomalaiset NHL-fanit alkavat herätä talviuniltaan, sillä tarunhohtoinen lätkäsarja on jälleen käynnissä.
Alkanut NHL-kausi järjestetään koronan takia poikkeuksellisissa olosuhteissa. Runkosarjassa pelataan vain 56 kierrosta perinteisen 82 kierroksen sijaan. Rupeama on kova, sillä joukkueet pelaavat keskimäärin joka toinen päivä.
Kalle Mäkelä iski hokkarit jalkaan ja lähti Mannerheiminpuiston ulkojäille Turun keskustaan – tai Mikaelinpuiston, niin kuin turkulaiset kyseisen viheralueen alunperin muistavat. Kallen seurana jäille saapui Yle Turun epävirallinen NHL-asiantuntija, jääkiekkoerotuomari Teemu Artukka.
Teemu Artukka on henkeen ja vereen turkulainen lätkämies, ja NHL-kauden alku on hänelle aina merkkipäivä. Turkulaisen sydäntä lämmittää, että alkaneella kaudella rapakon takana pelaa vino pino laadukkaita oman kylän poikia.
Kalle Mäkelä ja Teemu Artukka käyvät luistelun lomassa läpi alkaneen kauden kovimmat kotimaiset pelaajat, jotka löytyvät erotuomarin ja harrastekiekkoilijan mielestä totta kai Suomen Turusta.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
