Wasa Sports Club on porskuttanut Janne Kronmanin johdossa samoissa tiloissa jo 40 vuotta
Vuonna 1981 Vaasassa saatettiin alulle paikallisen ja vähän valtakunnallisenkin kuntosalitoiminnan historiaa. Jääkiekkoseura Vaasan Sport päätti avata vajaan 300 neliön kokoisen kuntosalin Palosaarelle vanhan Puuvillatehtaan entisiin tiloihin ja odotukset ja tavoitteet olivat kovat. Tuohon aikaan puhuttiin vielä bodauksesta, mutta ajat ovat muuttuneet.
Jo parissa vuodessa homma osoittautui kuitenkin niin haastavaksi, että koko toiminta oli tyssätä siihen. Onneksi näin ei kuitenkaan käynyt. Siitä on kiittäminen salilla itsekin työskennellyttä Janne Kronmania, joka teki paikasta ostotarjouksen ja nyt hän on pyörittänyt Wasa Sports Clubia samoissa tiloissa jo 40 vuoden ajan. Paikka on ollut monen uuden asian valtakunnallinenkin edelläkävijä ja tänä päivänä tilat ovat yli kymmenkertaiset alkuperäiseen nähden.
Vaikka tänä vuonna isoja juhlia ei Koronasta johtuen pidetäkään, on saavutus näinä aikoina melkoinen ja vuodet ovat olleet varsin vaiherikkaita. Nykyisin Kronman pyörittää yritystä yhdessä yhtiökumppaninsa ja pitkäaikaisen ystävänsä Peter Hetrsbergin kanssa, ja Kronmanin vaimo taas samoissa tiloissa toimivaa naisten Ladys Clubia. Toimittaja Antti Haavisto kertaa nyt Janne Kronmanin kanssa, millaisia nämä neljä vuosikymmentä kuntosalitoiminnnan näköalapaikalla ovat olleet
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
