Sibelius-viikko 1954: Kapellimestari Sir Thomas Beechamin haastattelu
7 minJulkaistu: ke 5.1.2022Kuunneltavissa toistaiseksi
75-vuotias kapellimestari Sir Thomas on ensi kertaa Suomessa, ja vierailee Sibelius-viikolla Helsingin kaupunginorkesterin johtajana. Häntä haastattelee toimittaja Saara Palmgren. Haastattelu on radioitu 14. kesäkuuta 1954.
Thomas Beecham tutustui Sibeliuksen musiikkiin ensi kertaa 50 vuotta sitten ja alkoi esittää sitä ensin Englannissa, ja sitten Amerikassa, ensimmäisen kerran vuonna 1926.
Thomas Beechamin mielestä Sibeliuksen musiikkia ymmärtävät parhaiten englantilaiset ja amerikkalaiset. He ovat vastaanottavaisempia kuin esimerkiksi saksalaiset, joita huonompia vastaanotossa ovat ranskalaiset ja italialaiset.
Kun haastattelija kysyy, kenestä Sibelius-tulkitsijasta Beecham pitää eniten, hän vastaa että on kiinnostunut vain omasta Sibelius-tulkinnastaan.
Harrastuksista puheenollen hän sanoo olevansa kiinnostunut miehistä, naisista, lapsista, taloustieteestä, politiikasta, lyhyesti sanoen kaikesta. Beecham istuu mielellään ystäviensä kanssa keskustelemassa kaikesta mahdollisesta.
Kuvassa kapellimestari Sir Thomas Beecham ja Jean Sibelius Ainolassa 1954. Museovirasto. Historian kuvakokoelma.
Toimittaja: Laila Tarpila