Venäjä haaskasi aikaansaannoksensa Euroopan informaatiohorjuttamisessa, kun se hyökkäsi Ukrainaan. Asiantuntija sanoo, että Venäjä onnistui kuitenkin silottelemaan hyökkäyssotaa kotiyleisölle vielä pitkään ”erikoisoperaationa”, mutta nyt tilanne on toinen.
Voiko Venäjä yhä onnistua kääntämään tarinan itselleen edullisemmaksi? Voiko se horjuttaa rivejä Euroopassa, jos sota pitkittyy?
Tilannetta analysoi informaatiosodankäyntiin perehtynyt sotilasprofessori, everstiluutnantti Aki-Mauri Huhtinen Maanpuolustuskorkeakoulusta.
Venäjä ei kykene ukrainalaiseen tyylin, jossa sodan tapahtumat muokataan erittäin nopealla aikataululla länsimaiselle yleisölle uppoaviksi meemeiksi. Venäjällä somevaikuttaminen jää asiantuntijan mukaan pilapiirrosmaiseksi machouhoamiseksi ja länsivastaisuudeksi.
Onnistuuko Venäjä kylvämään omaa tarinaansa Ukrainan sodasta kehitysmaihin, joissa on kolonialismin seurauksena muutenkin länsivastaisuutta? Mikä kaikki sodassa tapahtuva on pohjimmiltaan informaatiovaikuttamista? Onko sitä esimerkiksi uutisissa nyt puitava uhka, että Valko-Venäjä liittyisi sotaan?
Toimittajana on Antti Pilke.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_ios JAA: